Napirendre sem vette a DK-s Szaniszló Sándor vezette XVIII. kerület képviselő-testülete a helyi Fidesz-frakció előterjesztését, amelyben kezdeményezik, hogy pártjuk által delegált tagok is bekerülhessenek a testület bizottságaiba, valamint az önkormányzat cégeinek vezető testületeibe.
A Pestszentlőrinc-Pestszentimre önkormányzat képviselő-testületében többséggel rendelkező DK-MSZP-Momentum-Jobbik-LMP koalíció képviselői csütörtöki ülésen azt is leszavazták, hogy napirendre vegyék a javaslatot. Ez azt jelenti, hogy a marad a jelenlegi állapot, amely a Fidesz-KDNP képviselői számára nagyon szinte lehetetlenné teszi a gazdálkodás ellenőrzését.
A kerületben ugyanis azt követően, hogy a 2019-es önkormányzati választáson az ellenzéki összefogás pártjai szereztek többséget,
a bizottságokat és az önkormányzati cégek felügyelőbizottságait és vezető testületeit a saját embereikkel töltötték fel.
Így a kerület több mint 3 milliárd forintból gazdálkodó vagyonkezelő cégébe sem kerülhetett be senki a Fidesz-KDNP delegáltjai közül. Nem ez az első botrányos döntés a kerületben, hiszen amint korábban megírtuk, egy hete a polgármester törvénytelenül akadályozta meg annak a képviselő-testületi ülésnek megtartását, amelyen egy a baloldali koalíciót is megosztó ingatlanbefektetésről szavaztak volna.
Igaz, ebben az ügyben azóta helyreállt a baloldali frakció törékeny egysége, ha a Fidesz javaslatát nem is, elfogadnak ugyanis egy kompromisszumos előterjesztést a kérdésben. Ebből, és a fentiekből is látszik, ha a Fidesznek kell betartani, akkor azért nagyrészt egyetértés van a baloldali képviselők között.
Kiszorították a Fidesz delegáltjait
Egészen példátlan módon tehát a Fidesz-KDNP frakció delegáltjai közül mindössze egy-egy tagot választottak be az egyenként héttagú bizottságokba. Emellett megtörve a korábban általánosan elfogadott hagyományt, hogy az önkormányzat gazdálkodását felügyelő Pénzügyi Ellenőrzési Bizottságot a mindenkori ellenzék egyik képviselője vezeti, a Jobbik képviselőjét nevezték ki a testület élére.
Ez egyáltalán nem áll arányban a választási eredményekkel, hiszen a Fidesz-KDNP politikusaira a kerületben több tízezer ember szavazott, és a pártszövetség nyolc képviselőt adott a huszonkét tagú képviselő-testületbe. (Összehasonlításképpen: a DK négy, az MSZP három, a Jobbik, az LMP és a Párbeszéd egy-egy taggal rendelkezik, és a Momentumnak is volt három képviselője, igaz, egyikük azóta kilépett a pártból. Mellettük van még egy jelenleg független, volt LMP-s is a testületben)
Ilyen mértékű aránytalanság korábban a kerületben sem fordult elő, de más önkormányzatoknál sem tapasztalható.